12 knih, které si přečtěte, pokud se vám líbila Zlodějka knih

8. 8. 2014 v 09.36

Zlodějku knih znáte nazpaměť, film jste viděli už pětkrát a Zusakovu další knihu Posel jste měli přečtenou za chvíli? Pak se podívejte na výběr dalších knih, které vás zaujmou svým silným příběhem.

Připněte si na svůj Pinterest obrázek s přehledem všech knih: 

Zlodějka knih v sobě kromě tématu války skrývá i silný lidský příběh, který přetrvává hrůzám doby navzdory. Láska ukrytá v řádcích knih, laskavost a lidskost, touha a odvaha pomoci, nádherný dětský svět, který ani zlo nedokáže pokřivit. Zlodějka knih je jedinečná a máloco se jí vyrovná. I přesto se nám podařilo najít několik titulů, které vás zasáhnou podobně. A nejsou všechny jen o válce.

1. Sharon Dogar: Láska Anny Frankové

Láska Anny FrankovéAsi se nenajde nikdo, kdo by neznal příběh Anny Frankové – židovské dívky, která se během okupace Holandska schovávala s rodiči v úkrytu v zadním traktu amsterodamského domu. Čtrnáctiletá Anne prožila v zadním traktu i své první milostné vzplanutí a čtenáři jejího Deníku mohli vnímat plachého a nemotorného Petra van Pelse dlouho jen dívčinýma očima. Sharon Dogarová se na základě dobových dokumentů pokusila zpracovat celý příběh z opačného hlediska – očima Anniny lásky. Jak Peter vnímal život v úkrytu, každodenní útrapy i rostoucí zájem mladinké Anny? Čím začalo to dojemně nevinné tápání na poli vzájemné nevraživosti, která se postupně měnila v oboustrannou přitažlivost? Petrovo vyprávění zachycuje první neobratné doteky a polibky, odehrávající se pod napjatým dozorem dospělých obyvatel úkrytu, marné pokusy o pubertální vzdor i překotné dospívání obou zamilovaných, jejichž sbližování přerval vpád nacistické policie.

2. Eva Weaverová: Loutkář z ghetta

Loutkář z ghettaÚchvatný příběh o malém chlapci z varšavského ghetta, který chce přežít válku. I v nejtěžších chvílích lidského života musí existovat naděje. A někdy se tato naděje vtělí do malého kluka, který je vyzbrojen loutkami… Varšava 1939. Mika žije s rodinou v ghettu. Když zemře jeho dědeček Jakob, zdědí vnuk tajemný kabát, ve kterém objeví loutku. Vyrobil ji děda, stejně jako loutky krokodýla, krále a šaška. Mika začne loutky sám vyrábět, hrát pro obyvatele ghetta a vytvářet v čase strachu a klíčící beznaděje okamžiky radosti a zapomnění na děsivou válku. Jednoho dne chlapce nachytá německý voják Max. Pokud se chce Mika zachránit, musí hrát i pro Němce…

3. Ruta Sepetysová: V šedých tónech

V šedých tónechPíše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera ale k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění.

4. Jerzy Kosinski: Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáčeDruhé vydání autobiografického románu líčí osud malého židovského chlapce, který sám prožil druhou světovou válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východního Polska či Ukrajiny. Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období aktuálního ohrožení bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů a hrůzné válečné poměry mělo zostřeno svou odlišností a samotou. Ve chvíli životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmějce a u nich se poprvé setkal s lidským zacházením a porozuměním. Poválečné setkání chlapce s rodiči pak nebylo vůbec snadné.

5. Zdeňka Bezděková: Říkali mi Leni

Říkali mi LeniKřehké a působivé vyprávění malé Leni Freiwald z městečka Herrnstadt v Německu získalo po svém prvním vydání popularitu mezi našimi čtenáři a uznání i v zahraničí. Knížka vyšla mimo jiné také v Německu, USA, Velké Británii i Japonsku a patří do pokladnice české literatury pro děti. Nové vydání vycházi s ilustracemi japonské ilustrátorky Iku Dekune, které jsou stejně křehké a současně silné jako příběh desetiletého děvčátka, které postupně zjišťuje, kdo je a kam patří, strhuje, dojímá a současně burcuje čtenáře dnes stejně jako před padesáti lety...

6. Uri Orlev: Ostrov v Ptačí ulici

Ostrov v Ptačí uliciJako Robinson Crusoe na opuštěném ostrově přežívá židovský chlapec s nesmírnou odvahou a vynalézavostí v polorozbořeném domě v opuštěné čtvrti varšavského ghetta. Obyvatelé čtvrti byli odvedeni a zanechali po sobě téměř veškerý svůj majetek. Zničený dům se nachází u zdi oddělující ghetto od zbytku města. Větracím otvorem může Alex ze svého úkrytu sledovat, co se děje ve čtvrti vně ghetta. Má za úkol počkat v troskách na tatínka, který mu slíbil, že se za několik dnů vrátí. Dny se však mění v týdny a týdny v měsíce…

7. Leon Leyson: Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevěné bedněLeonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné.

8. Harper Leeová: Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčkaDnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina.

9. Patrick Ness: Volání netvora

Volání netvoraTřináctiletému Conorovi se do snů vkrádají noční můry. A jakpak by taky ne - jeho maminka je vážně nemocná, táta žije kdesi za mořem v Americe, babička ho pořád jen peskuje a spolužáci jsou tak trochu tyrani. Pak se rozhádá se svou nejlepší kamarádkou a zůstane na všechno sám. Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor - obrovitánský chodící a mluvící starý strom, který roste na kopci za domem. Postupně Conorovi vypráví tři starobylé příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc - podívat se děsivé pravdě do očí. Dokáže to Conor?

10. Elizabeth Labanová: Esej o tragédii

Esej o tragédii (e-kniha) - Tim Macbeth, sedmnáctiletý albín, nedávno přestoupil na prestižní Irvingovu školu, jejíž motto zní: "Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň". Přítel je ale to poslední, co Tim hledá - doufá jen, že absolvuje poslední ročník, aniž by vzbudil příliš pozornosti. Navzdory své snaze zůstat nenápadný se však zamiluje do hvězdy ročníku Vanessy, přítelkyně nejoblíbenějšího studenta na škole. K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, zároveň ale ví, že pokud jejich cit vyjde najevo, doplatí na to ztrátou svého společenského postavení. Tim a Vanessa svůj vztah tají…

11. Jean-Michel Guenassia: Klub nenapravitelných optimistů

Klub nenapravitelných optimistůPíše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů.

12. Simon Mawer: Dívka, která spadla z nebe

Dívka, která spadla z nebe (e-kniha) - Marian Sutro je napůl Angličanka, napůl Francouzka. Ve třetím roce druhé světové války ji mimo jiné právě pro její perfektní znalost francouzštiny naverbuje francouzská sekce britských zvláštních jednotek a Marian se začne připravovat na výsadek v okupované Francii. Během náročného výcviku se naučí zacházet se zbraněmi, výbušninami a vysílačkami, snášet fyzickou zátěž i drsné metody výslechu, skákat padákem a pohybovat se v utajení v zemi, kde stejně nebezpeční jako okupanti mohou být kolaboranti nebo zdánliví spojenci. Její mise ve Francii má ale kromě podpory domácího odporu ještě jedno, velmi speciální poslání: přesvědčit mladého fyzika Clémenta, jehož výzkum by spojenci rádi využili v nevypsaném závodu o zkonstruování atomové bomby, aby opustil svou zemi a odletěl do Anglie. Skutečnost, že ji s Clémentem pojí citové pouto z dob společného dospívání, může Marian pomoci - anebo jí úkol hodně zkomplikovat.

Autorka: Ema Krhovská, Knižní poradna

Jakou další knihu byste doporučili vy?

Komentáře k článku

(Nebude zobrazen v komentáři)

Risi sisi – 26. 8.
Wow! Zlodějka knih je opravdu bomba! S rodiči jsem koukala na film a výbuch emocí ve mě se nedal zastavit! Chystám se knihu přečíst, ale momentálně je můj pořadník pořádně nafofrovaný. Tímto článkem se budu určitě řídit!
Nattalia – 10. 8.
Pááni!! Super článek!! Nedávno jsem dočetla Zlodějku knih a začala jsem shánět podobné knížky a najednou...se tu objeví tento článek!! Mám vážně radost!! Lidi kteří nečetli Zlodějku Knih-Určitě si knížku přečtěte!! Je to velice dojemný, ale zároveň porvdivý příběh! Některé zde uvedené knížky mě velmi zaujaly. Četla jsem Hvězdy nám Nepřály a byla zde zmínka o Museu Anne Frank a to mě velice zaujalo..proto bych si určitě chtěla přečíst knihu Láska Anny Frankové! Dále mě zaujala knížka V šedých tónech, kterou mi doporučila knižní poradna. A Říkali mi Leni, která také vypadá velice zajímavě!! Doufám, že tyto knížky budou stejně zábavné a napínavé jako Zlodějka Knih ♥! Děkuji :)
Azzie – 10. 8.
Zlodějku knih si velice toužím přečíst, stejně tak Jako zabít ptáčka, Esej o tragédii, Láska Anny Frankové a Chlapec na dřevěné bedně. Takové knihy hrozně ráda. Dokonce jsem jednu z nich dostala k narozeninám, a to knihu V šedých tónech. Alespoň teď vím, jaké další pěkné knihy si chci přečíst, díky :)
Vladimíra Kalců – 9. 8.
Právě toto mám na knižním světě nejraději, hledám, probírám se knihami, sleduji recenze, novinky a vždy objevím knihy, ketré mě potěší, nadchnou, překvapí.... pro tyto chvíle miluji čtení. Díky za skělé tipy. Po Zlodějce knih sáhnu po knížce S Mawera - Dívka, která spadla z nebe a také jsem zvědavá na knížku Chlapec na dřevěné bedně. Pro desetiletého syna vyberu Volání netvora a Ostrov v Ptačí ulici.
Kamila Bitalová – 9. 8.
Četla jsem knihu Říkali mi Leni už když jsem byla malá. Dnes, když knihu otevřu, dívám se na ni jinýma očima, než před lety a má pro mě daleko větší a hlubší význam. Úžasná kniha, kterou mohu jen doporučit. No, každopádně jste mě navnadili na Jako zabít ptáčka a Láska Anny Frankové. Moc děkuji :)
Magdaléna Koutová – 8. 8.
Esej o tragédii na mě kouká z poličky a moc se na ni těším. Stejně jako knížku Jako zabít ptáčka už mám na seznamu dlouhou dobu, ale bohužel na ni pořád nedošlo... Po přečtení těchto tipů si ale připisuji ještě Volání netvora. ;)
Barbora Bartova – 8. 8.
Zlodějka knih je s Rybí krví J. Hajicka připravená v tašce před odjezdem na dovolenou. A jak jsem se pro ni rozhodla? Byla jsem v knihkupectví na Hl.nádraží a povídám, že bych chtěla něco podobného jako Vyhnání G. Snirch a Zitkovskych bohyni. Bližší komentář k těmto knihám by mi zabral celé odpoledne. Tyto knihy bych doporučila všem se zájmem o české dějiny. Některé věci se před námi otevírají velmi pomalu. O to víc mě nadchlo, že podrobným studiem zmíněných události se zabývala autorka, která je jen o něco mladší než já. Z vašeho seznamu vybírám jako první Dívku, která spadla z nebe. Možná, že moje představa, že kniha nebude až tak náročná je mylná. Každopádně o špionážní téma mě láká. Přeji všem čtenářům krásný zbytek léta.
Petra Šantorová – 8. 8.
U mě jednoznačně vede kniha V šedých tónech, ale určitě i ostatní knihy budou mít velice silný příběh a budou se číst jedním dechem :) Určitě bych si chtěla přečíst: Dívka, která spadla z nebe, Esej o tragédii a Chlapec na dřevěné bedně. Tak snad na tyto knihy najdu čas, protože doma jsem zavalena knihami, které čekají na přečtení :)

Související

Náš web zlepšujme pomocí cookies. Do vašeho zařízení ukládáme také cookies třetích stran. Pokud nám dáte souhlas, můžeme náš web také přizpůsobit podle vašeho chování při jeho prohlížení a s vaším souhlasem tyto informace také předat reklamním společnostem a sociálním sítím, aby vám zobrazily cílenou reklamu nebo za účelem e-mailového oslovení. Svůj souhlas můžete odvolat a vybrané cookies odmítnout prostřednictvím linků níže. Více informací Změnit nastavení Rozumím