http://kariera.luxor.cz/

11 knih, které si přečtěte, pokud se vám líbil Velký Gatsby

22. 9. 2014 v 20.54

Velký Gatsby i přesto, že je řazen mezi největší americká literární díla všech dob, neokouzlí svým rozsahem. Zhruba 160 stránkovou knihu máte přečtenou co nevidět. A proto jsme připravili další jedenáctku knih, které vás zabaví na delší dobu.

Připněte si na svůj Pinterest obrázek s přehledem všech knih: 

Dnešní knižní inspiraci podporuje Baileys

Velký Gatsby je společenský román, který napsal americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald. Odehrává se v New Yorku, na Long Islandu ve 20. letech 20. století. Často je považován za typického zástupce „Jazzového věku“ v americké literatuře. Naše dnešní tipy se však neomezují ani časem, ani jazzem. Doporučujeme knihy, které mají blízko především tématy, které řeší, či stylem. A kromě klasik tu máme i záblesky současné literatury.

1. Virginia Woolfová: Paní Dallowayová

Paní Dallowayová (e-kniha) -  Londýnské jitro, červen 1923. Paní Clarissa Dallowayová jde do květinářství pro výzdobu na svůj dnešní večírek. Než však tahle událost pro lidi z lepších kruhů nastane, strávíme v její společnosti obyčejný den, který nás nenechá na pochybách, že pod slupkou stárnoucí, průměrné středostavovské paničky bije srdce se stejně vroucí pravidelností, s jakou se na Toweru každou čtvrthodinu hlásí Big Ben. Woolfová však nejenže rozbíjí klišé o jedné snobské madam.

2. Therese Anne Fowlerová: Z jako Zelda

Z jako Zelda - Když „kráska z Jihu“ Zelda Sayre poprvé poznala Francise Scotta Fitzgeralda, bylo jí sladkých sedmnáct a on měl na sobě slušivou uniformu. Psal se rok 1918 a oba se do sebe okamžitě zamilovali. Staly se z nich vyhledávané celebrity, hvězdy večírků. Přicházelo však i vyčerpání, excesy, období bez peněz. Jejich manželství bylo spletí žárlivosti, zášti a vzájemného ubližování. Kým doopravdy Zelda byla kromě toho, že ji vnímáme jako manželku slavného – a později polozapomenutého – spisovatele? Byla lepší autorkou než Scott? Kdo komu vykrádál témata románů? A jak to bylo s její schizofrenií a záhadným úmrtím?

3. Anton Myrer: Poslední kabriolet

Poslední kabriolet - Ten zelený Packard se za třicet let střídání majitelů a pohnutého osudu, jaký mu uchystalo 20. století, téměř nezměnil. O to důvěryhodnější je jako svědek proměn doby a svých majitelů. Z bezstarostných studentů se stávají váleční veteráni, z idealistů pragmatičtí cynici. A z Myrerova románu jedna z nejpůsobivějších generačních výpovědí.

4. Edith Whartonová: Dům radovánek

Dům radovánek - Pokud byste se krásné Newyorčanky Lily Bartové zeptali, co vlastně od života chce, obrátila by k vám svůj okouzlující pohled, nadechla by se… a pak by se pravděpodobně zarazila. Její osud je totiž plný paradoxů: je půvabnější než všechny její vrstevnice, ale ty už se dávno vdaly; zdá se být jako stvořená pro svět americké smetánky přelomu devatenáctého a dvacátého století, plný okázalého bohatství i citové chudoby, předstíraných ctností i skrývaných neřestí, ale pokaždé, když se objeví příležitost stát se jeho oslňující královnou, couvne a hledá své štěstí jinde. A tak se v jejím srdci, jen na první pohled ledovém, sváří láska i nenávist. To ovšem její četní nápadníci, kteří jí k nohám skládají vyznání i dary, netuší – jako by ji považovali jen za ten nejkrásnější šperk, jenž jim ještě chybí, aby dotvořil lesk jejich společenského postavení.

5. Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále (e-kniha) - Tématem Hrabalovy slavné novely je životní dráha číšníka Jana Dítěte, později hoteliéra a nakonec cestáře v době politických zvratů první půle dvacátého století. Mnohokrát v životě pocítí, že jím druzí opovrhují pro malý vzrůst, pro sympatie k Němcům, pro jeho češství, proto, že má původ odloženého dítěte, i pro osobitou životní filozofii. Nikdy však nezatrpkne, neoplácí nenávistí, nemstí se. Touží po bohatství a uznání ve své profesi, touží po milující ženě. Na sklonku života v šumavských lesích nakonec pochopí, že přizpůsobivost není vždy cestou ke šťastnému životu.

6. Ruta Sepetysová: Potrhaná křídla

Potrhaná křídla - New Orleans padesátých let - zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byl prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ní neuměla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit a vymanit se z bahna Čtvrti, která se jí snaží stáhnout dolů?

7. Ian McEwan: Pokání

Pokání - Je to jen svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každým okamžikem do útoku? Ve svém doposud posledním románu Pokání dovedl Ian McEwan tuto myšlenku k dokonalosti.

8. Jack Kerouac: Na cestě

Na cestě (audiokniha)- Román Na cestě se stal synonymem pro celé dílo Jacka Kerouaca; symbolizuje mýtus, který se s autorovým životem pojí, dal jméno i životnímu stylu, který se snažily naplňovat tisíce čtenářů. Kerouac objevil svou metodu spontánního psaní, které se neohlíží na literární konvence ani na vkus prudérního amerického měšťáka. S tímto krédem přistupuje k líčení svých zážitků na cestách po Americe.

9. Vladimir Nabokov: Lolita

Lolita (e-kniha) - Lolita, Lola, Lo, Lolitchen, Lottelita...Samotné jméno titulní hrdinky a jeho proměny, vyvolávající hravé i trýznivé asociace, naznačují od prvních řádek Nabokovova nejslavnějšího románu míru obsese jeho vypravěče a protagonisty Humberta Humberta mladičkou Dolores Hazeovou, zároveň ale i nekonečnou prchavost předmětu jeho vášnivého a zničujícího citu. Bolestná, šokující i dojemná zpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné erotické posedlosti kouzlem dvanáctileté "nymfičky" a jejích tragických důsledcích.

10. Boris Pasternak: Doktor Živago

Doktor Živago - Životní příběh Jurije Andrejeviče Živaga. Začíná v momentě, kdy mu zemře matka. Jeho otec spáchá sebevraždu. Jurij vyrůstá u svého strýce v Moskvě a stane se lékařem. Tou dobou v Rusku začíná jedna z nejkrutějších zim a propuká revoluce. Z bohaté rodiny Živagů se ze dne na den stanou lidi bez domova…

11. Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye (audiokniha) - Příběh trojice mužů z lepších kruhů - naivního narcise, protřelého cynika i umělce se sklony, o nichž se v tehdejší slušné společnosti nemluvilo - je zarámován osudem portrétu, na němž věhlasný londýnský malíř vypodobnil svého chráněnce Doriana Graye a poté ho mladíkovi ohromeného vlastní krásou daroval.

Autorka: Ema Krhovská, Knižní poradna

Soutěž (ukončena)

Napište nám do komentářů další tip na knihu, která se hodí k Velkému Gatsbymu, a svůj tip zdůvodněte. Dva z vás odměníme lahví likéru Baileys Irish Cream. Zúčastnit se mohou všichni, kterým je více než 18 let. Soutěž končí v úterý 30. září 2014. Nezapomeňte, že pro zobrazení komentáře je nutné potvrzení přes Váš e-mail. Úplná pravidla soutěže

Komentáře k článku

(Nebude zobrazen v komentáři)

Zdenka Josková – 25. 9.
Kathryn Stockett - Černobílý svět, poutavý příběh několika žen z jihu Ameriky, které žijí život způsobem, který určuje barva jejich pleti
Jitka Šmardová – 24. 9.
Piano - Jane Campion, Kate Pullinger Citlivý a dramatický román o němé Skotce Adě která byla provdáná na Nový Zelánd. S sebou si veze piano, skrze které vyjadřuje všechny své životní pocity. Piano se pak stává centrální věcí milostného trojúhelníku s nepředvídatelným koncem...
Aneta Knězková – 24. 9.
Atlas mraků - David Mitchell - \v tomto románu autor maže hranice mezi styly, žánry i časovými rovinami a poutavým způsobem se zamýšlí nad nebezpečím lidské touhy po moci a jejími důsledky. Poutavý příběh :)
Michaela Gríčová – 23. 9.
Láska je jen slovo - Johannes Mario Simmel. Kniha vypráví o nešťastné lásce, kdy hlavní hrdinka, stejně jako Daisy v knize Velký Gatsby, dá přednost svému manželovi před mužem, kterého skutečně miluje.
Laduš Loubalová – 23. 9.
William Somerset Maugham: Barevný závoj Skvělé dílo, které nadchne příznivce tragických osudů krásných dívek/žen s nádechem odsuzování společnosti ve kterých byly vychovávány. Krásná dívka a okouzlený lékař, který dostane dívku svých snů čistě jen z její marnivosti. Příběh, který vrhá mladou naivní a rozmazlenou ženu do světa manželství, ve kterém se necítí šťastná a to vede k milostnému poměru. A jak to tak vždy v románech bývá i tady dostane hlavní hrdinka co si zaslouží a je nucena odjet s mužem (lékařem) do zapadlých končin Číny. Přes veškerý odpor a nenávist mezi hlavními hrdiny vzkvétá silné pouto lásky, které je osudem opět rozvráceno díky zákeřné nemoci. Skvělý příběh vystavěný v hrozných podmínkách - láska může kvést i na těch nejpodivnějších místech.
lenka svobodová – 23. 9.
Ideální dárce- Jan Moore. Je to potavý přibéh, kdy jsou ženy postaveny před těžkou životní volbu. Hlavní hrdinka je šťastně vdaná a teď čekají i vytoužené dítě. Bohužel miminko trpí vážnou nemocí, jedinou šancí je najít dárce se stejnou genetickou výbavou. Řešením by mohl být sourozenec, ale ..... dojemné, napínavé, poutavé, napínavé. Přečteno béhem odpoledne.
Ivo Bednář – 23. 9.
Simon Mawer - Skleněný pokoj Román je inspirován skutečným osudem brněnské vily Tugendhat. Okolo této velkolepé stavby se odvíjí příběh židovsko-křesťanského manželského páru, jejich přátel a známých a tím i osud celého českého národa od třicátých let až po současnost. Hrdinové v těžkých dobách zažívají těžké chvíle: majitelé vily prchají před nacisty do zahraničí, ale vila žije svůj život. Nejprve ji zabírají Němci, pak Rudá armáda, pak československý stát, který se k ní nechová jako správný hospodář...
Zuzka Burčíková – 23. 9.
Veršované drama Manon Lescaut ( Vítězslav Nezval ), které je taktéž tragickým vyprávěním o životní lásce a stejně jako na Velkého Gatsbyho nikdy nezapomenu.
Milena Těžká – 23. 9.
Michal Viewegh: Báječná léta pod psa. Taktéž velmi čtivá kniha, která ač se nezaobírá životem smetánky, má s Velkým Gatsbym mnoho společného. Prožíváme konflikt mezi osobními sny a ambicemi a dobou, ve které se člověku, který není aktivním členem komunistické strany, nedaří. Kam až je člověk schopen snížit se kvůli své rodině a lepšímu životnímu stylu a jak se tato veřejná "potupa" odráží na psychice postav? To se dozvíte v autobiografickém románu Michala Viewegha.

Související

Náš web zlepšujme pomocí cookies. Do vašeho zařízení ukládáme také cookies třetích stran. Pokud nám dáte souhlas, můžeme náš web také přizpůsobit podle vašeho chování při jeho prohlížení a s vaším souhlasem tyto informace také předat reklamním společnostem a sociálním sítím, aby vám zobrazily cílenou reklamu nebo za účelem e-mailového oslovení. Svůj souhlas můžete odvolat a vybrané cookies odmítnout prostřednictvím linků níže. Více informací Změnit nastavení Rozumím