Klasický příběh o Krásce a zvířeti se svým ponaučením o tom, že skutečnou krásu lidé nosí ve svém nitru, pochází z Francie 18. století, kdy byla Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve publikována první verze této pohádky pod názvem La Belle et la Bête. Motivy tohoto příběhu jsou neméně relevantní i v současnosti a i nadále přitahuje pozornost vypravěčů, což vedlo ke vzniku bezpočtu jeho interpretací v nejrůznějších médiích. Ale za jeho vrcholnou podobu je považován animovaný film společnosti Disney z roku 1991, nominovaný na Oscara.
Společnost Disney se domnívala, že by adaptace příběhu laskavé dívky a jejího zakletého prince mohl diváky opět oslovit, ale když její zástupci s tímto návrhem přišli za Billem Condonem, měl obavy pouštět se do tvorby remaku něčeho tak dokonalého. „Film z roku 1991 považuji za dokonalý,“ říká Condon. „V době své premiéry byl naprosto přelomový v tom, jakým způsobem byl jeho příběh vyprávěn, a také díky neuvěřitelné hudbě a písním od Alana Menkena a Howarda Ashmana, takže jsem o jeho nové verzi původně nechtěl ani slyšet.“
Ale oscarový režisér, který má na svém kontě filmy tak rozmanité, jako jsou Dreamgirls, Twilight sága: Rozbřesk – 1. a 2. část, Mr. Holmes či Kinsey si brzy uvědomil, že nastal ten pravý čas na uvedení živě hrané verze tohoto příběhu. Jakožto zručný filmový vypravěč si Condon dokázal představit potenciál, který takové zpracování představovalo. „Uběhlo 25 let a technologie jsou dnes schopny věcí, které se objevily poprvé v animované verzi tohoto příběhu,“ vysvětluje. „Nyní je vůbec poprvé v historii filmu možno vytvořit fotorealistickou mluvící čajovou konvici v reálném prostředí a ve zcela realisticky působícím filmu.“
Tvůrci filmu se při obsazování oblíbených postav tohoto příběhu pustili do pečlivého hledání ve světě filmu, televize, hudby a divadla, aby nalezli takové herce, kteří by se pro každou z rolí hodili co nejlépe. První z obsazených postav byla postava Krásky, vesničanky toužící po dobrodružství, kterou si zahrála Emma Watson. Když obsazovali roli zvířete, rozmazleného a arogantního prince, který byl do zvířecí podoby zakletý za trest čarodějkou, absolvovali tvůrci filmu mnoho rozhovorů a zvažovali desítky jmen, aby se nakonec rozhodli vybrat Dana Stevense.
Natáčení snímku probíhalo v ateliérech v Sheppertonu nedaleko Londýna a také v exteriérech po celém Spojeném království od května do srpna 2015. Ateliéry v Sheppertonu, kde se natáčely filmy jako Lawrence z Arábie, Oliver!, Gándhí, Passage to India či Mechanický pomeranč, byly pro natáčení takto výpravného snímku naprosto dokonalé, protože disponují velkým pozemkem a množstvím ateliérů, v nichž je možno vybudovat řadu rozsáhlých dekorací. Těch bylo třeba celkem 27. Podílela jsem se už na filmech, pro které jejich tvůrci vytvořili úžasné věci, ale tenhle film je skutečně výjimečný tím, že jeho tvůrci vzali něco, co je divákům velice dobře známé a mají to velice rádi, a nějakým způsobem se jim podařilo zachovat to povědomé, ale současně to obohatit a dodat tomu další detaily a větší hloubku a více vrstev,“ míní Emma Watson. „Všichni vnímali, že se jim otevírá příležitost prozkoumat mnohé, a naštěstí to se současnými technologiemi a uměleckými dovednostmi a vypravěčskými prostředky, které jsme dříve k dispozici neměli, bylo realizovatelné.“
Prohlédněte si infografiku ve větším rozlišení
Soutěž (ukončena)
Vyhrajte vstupy na projekce Krásky a zvířete v Praze a ve Zlíně. V Praze promítáme 16. 3. od 18:00 v Cinestar Centrum Černý Most, ve Zlíně tentýž den v Golden Apple Cinema (čas bude upřesněn 13. 3. v e-mailu, který bude informovat o případné výhře v soutěži, promítat budeme pravděpodobně někdy po 18. hodině). Obě projekce jsou ve 2D s titulky. Každý výherce získá dva vstupy. Soutěž končí 12. 3. 2017. Úplná pravidla soutěže
Napsat komentář