Přichází chladnější část roku, která s sebou přináší i období dětských nachlazení a chřipek. Zabavit doma divoké dítě není nic snadného, a tak rodiče sahají po všech možných hrách a knihách. Jednou z nich je i nový díl oblíbené série Brumla a Remcík – Ledový král. Přečtěte si její recenzi od maminky Kristýny a její dcery Idy!
„Kniha Brumla a Remcík je nejen vtipná, zábavná, ale také poučná.“
(maminka Kristýna)
Uvařte si čaj, zachumlejte se do deky a vydejte se na cestu do ledového království Brumly a Remcíka, kteří jsou připraveni bránit své kamarády před zlem ukrývajícím se do podoby ledního medvěda Rampoucha. Před nějakou dobou se mi do rukou dostala už pátá ze série dětských knih Brumla a Remcík, tentokrát s podtitulem Ledový král. Nejdřív jsem váhala, jestli se do ní s téměř čtyřletou dcerou pouštět, protože na zadní straně je informace, že je kniha vhodná pro děti ve věku 5+. Nenechaly jsme se odradit a jeden upršený večer jsme ji otevřely. I když má příběh 112 stran, přečetly jsme ho s Idou ještě týž večer.
Hned na první straně se vám vyjeví tajemná mapa.
„Je to snad mapa pokladu?“ napadlo hned Idu.
„Ne, jde o mapu příběhu, abychom věděly, kde se celý děj odehrává a mohly se do něj lépe ponořit,“ vysvětluji dceři.
Pak už nás osloví povídání hlavní dvojice knihy – laskavé medvědice Brumly a věčně ukňouraného a stěžujícího se králíka Remcíka. Tentokrát jim jejich spokojené soužití naruší nepřítel v podobě ledního medvěda Rampoucha, který jako pravý záporák chce zvířatům v lese vládnout a taky si nárokuje vytvoření královského paláce. Zvířecí kamarádi ví, jak na něj, a tak s ním hezky zatočí.
Tento zimní příběh ukazuje hodnoty přátelství, a tak vám může být jasné, že společnými silami zloducha zvířata odeženou. Kniha v sobě ukrývá velké dobrodružství – zápas dobra se zlem, týmovou práci, soudržnost, a hlavně poslání, že když se dobří lidi, v tomto případě zvířata, spojí, dokáží společně porazit nepřítele, a to i takového, který se jim chce vykakat na hlavu.
Na knihy bez ilustrací jsou mé děti ještě malé a u stránek s pouhým textem neudrží pozornost. Proto jsem uvítala, že každá strana Brumly a Remcíka obsahovala nějaký ten obrázek. I přesto, že celá kniha byla ilustrovaná pouze ve třech barvách – černé, bílé a fialové, vůbec nám to nevadilo. Právě tato barevná kombinace dodávala knize chladivou atmosféru, přesně takovou, jakou bychom pocítily, kdybychom se s Brumlou a Remcíkem ocitly v zamrzlém lese. Díky častým přímým řečem jsem mohla měnit hlasy postav, a tak se naše společné čtení změnilo v zábavnou večerní aktivitu.
Kniha má velká písmena, a tak je ideální pro děti, které teprve začínají číst. A protože se Idě kniha moc líbila, budeme se muset vrátit v čase a přečíst si zbylé čtyři knihy, které předcházely tomuto dílu. Dnes, když jsem dceru vedla do školky, potkaly jsme chlapce, co si nesl v ruce tuto knihu a Ida na celé kolo zavolala: „Mami, on taky čte Brumlu a Remcíka.“ Z toho jde vidět, že jí kniha v té její malé hlavičce utkvěla, což je za mě asi tou nejlepší recenzí.
Autorkou recenze i fotografií je Kristýna Davidová. Děkujeme!
Napsat komentář