Říkám kamarádce: „Tento měsíc jsem přečetla už dvacet knih.“ Kamarádce spadne brada. Jak je to možné? Snadno. Nejde o žádnou beletrii, krimi ani odbornou četbu, nýbrž dětskou literaturu. Naše tříletá Ida miluje knížky, a tak díky každodennímu čtení se mohu pasovat do role znalce dětských hrdinů. A konečně přišel ten čas! Ida dorostla do věku, kdy se můžeme posunout od knížek, při jejíchž četbě si už nepřipadám jako blázen vydávající zvuky jako: „Hop! Haf! Mňau!“ S dětmi rádi cestujeme ať už autem, vlakem nebo naposledy letadlem, a tak se četba s cestovatelskou zápletkou přímo nabízí. Sáhla jsem po knize Kája a tygr. A dobře jsem udělala. S Idou jsme ji „přelouskly“ za jeden večer.
Napínavý děj knihy, jejíž autorkou je Magdalena Takáčová, nás doslova nadchl. Kája dostává od své kamarádky malého tygříka, o kterého se má postarat. Jak se to ale dělá? Co takový tygr jí? Na to hodlá přijít, a proto se vydává na cestu balónem, parníkem i vlakem do zemí, odkud si myslí, že tygři pochází. Je to Antarktida, Austrálie, Afrika nebo Asie? Nechte se překvapit. Jako rodič moc oceňuji, že se děti prostřednictvím této knihy naučí, ze kterých zemí pochází jednotlivá zvířata, jaké podnebí v dané zemi je a jak to v některých zemích může vypadat. Najde Kája tygříkovi nový domov, kde bude pobíhat mezi ostatními tygry, nebo se s Kájou skamarádí natolik, že utvoří nerozlučnou dvojku? O toto překvapení vás nemohu okrást.
Každou stránku knihy zdobí hezké ilustrace, které dokreslují jednotlivé situace, a tak i ti nejmenší ví, o čem je aktuálně řeč. Mám ráda knihy, které děti učí i něco navíc, jednoduše mají trochu přesah. U Káji a tygra je to lekce zeměpisu. Naučí se o zemích, které začínají na první písmeno v abecedě a taky to, že neexistuje jenom naše země, ale spousta jiných. Příběh s pozitivním tónem také děti nabádá k tomu, aby se o své čtyřnohé miláčky dobře staraly, což ocení hlavně ti rodiče, kteří svým dětem pejska nebo jiné zvířátko (kdoví možná i tygříka) chtějí pořídit, nebo už ho dokonce pořídili.
Věřím, že ke knize se ještě několikrát vrátíme a určitě i tehdy, až bude Ida umět sama číst. Kája a tygr je totiž napsán velkými písmeny, která jsou ideální pro první čtení i čtenáře začátečníky. Moc chválím i to, že kniha je členěná do kapitol. Někdy se totiž stává, že dítě chce číst dál a dál a rodič už je po celodenním maratonu unavený tak, že se mu oči zavírají dřív než samotnému dítěti. U Káji a tygra ale nemusíte knihu dočíst až do samotného konce, můžete si ji dávkovat po zemích, které představují jednotlivé kapitoly knihy. Vaše ratolest se bude aspoň mít další den na co těšit.
A co ještě schází? Idy vlastní recenze, a tak se dcery ptám na knihu: „Idi, co se ti nejvíc líbilo?“ Odpoví: „No tygřík a ty srandovní zvuky!“ Za těmi se neskrývá mé dramatické předčítání, nýbrž aplikace Readmio, ve které jsme Káju a tygra taky našly. Kromě toho, že knihy předčítá, může poslouchat i vaši četbu a doplňovat ji o vtipné zvuky. V případě Káji a tygra o ty zvířecí. Dlouho jsme se u knihy tak nezasmály, hlavně jsme nikdy nevěděly, kdy nějaký ten vtipný zvuk z aplikace na nás promluví, takže to bylo i dost napínavé.
O knize Kája a tygr:
Jednoho dne dostal Kája od své kamarádky tygra. Jenomže co s ním bude dělat? Vždyť ani netuší, jak se o takového, i když vcelku malého, tygra starat! Nezbývá mu, než se vydat na dobrodružnou cestu, aby našel další tygry, ale velké. Ti by mu snad mohli říct, jak se má postarat o toho svého, no ne? Společně s tygrem poletí balónem mezi tučňáky, lodí do Austrálie a podmořským vlakem do Afriky – dostanou se nakonec do té správné země na A, kde údajně velcí tygři žijí?
Autorkou recenze i fotografií je Kristýna Davidová. Děkujeme!
Napsat komentář