Už znáte Péťu? Série logopedických leporel se sympatickým nezbedou v hlavní roli děti nejen baví, ale taky učí mluvit: nejprve po slabikách, potom po jednotlivých slovech, a nakonec ve větách. Série roste spolu s dětmi a provází je prvními roky života. Malí čtenáři ji milují, rodičům usnadní práci a logopedi si ji pochvalují – přečtěte si recenzi maminky Kristýny a její dcery Idy!
Slyšeli jste o tom, jak se stály dlouhé fronty, když se na Václaváku otevíral nový Pokémon shop? Tak nějak jsem si připadala, když jsem ráno s mojí tříletou Idou stepovala před dveřmi Luxoru a čekala na otevření. Proč? No, protože jsme zjistily, že vychází nový díl Péťova dobrodružství a my ho jednoduše musely mít, a tak jsme se v den jeho vydání vydaly do knihkupectví, abychom ho ukořistily. „O čem myslíš, že nový Péťa bude?“ ptám se dcery. Jen pokrčí rameny.
Už tři roky je Péťa Idy věrný kamarád a velevážený člen naší rodiny. Roste s ním, pomáhá jí v jejích nesnázích, a hlavně ji učí mluvit. Nejdřív pouhé zvuky zvířat, poté slova, jednotlivé věty až nyní převyprávět celý příběh.
Pátá kniha o malém Péťovi, jejíž autorkou je Marta Galewska-Kustra, konečně odkrývá tajemství jeho rodiny. Snad každému rodiči, který svému dítku večer před spaním čte Péťova dobrodružství, proletělo hlavou: „Je teta v knize sestrou mámy nebo táty? Když jede Péťa k babičce a dědovi, tak jede k rodičům mámy nebo táty?“ To se konečně v knize dozvíme. Hned na úvodní stránce nám Péťa představí celou svoji rodinu. Krásně vykreslený rodokmen dokonce odhalí i jejich jména a zjistíte i to, že pejsek, který Péťu věrně doprovází se jmenuje Punťa a kočka, která v prvním díle rozbila vázu, je Kiki.
Na Péťu se dá vždycky spolehnout. Nejenže zažívá plno legrace, jezdí na výlety, ale hlavně poznává svět. A v pátém dílu Péťa umí vyprávět malé čtenáře seznámí s tím, jaké to bylo, když se mu narodil malý bráška. Jak mnozí rodiče tuší nebo ví, přivítání nového dítěte do rodiny nemusí probíhat zrovna hladce, o to více oceníte tuto knihu, která se stane průvodcem na příchod nového sourozence. Kniha začíná tím, jak maminka s tátou dětem oznamují, že budou mít bráchu nebo sestřičku, mamince začne růst bříško, odjíždí do porodnice a vrací se domů s malým miminkem, o které se musí starat. Díky krásným ilustracím si děti, které příchod sourozence teprve čeká, dokážou lépe představit, jak to bude asi doma vypadat. Laskavý a pozorný přístup rodičů pomůže Péťovi pochopit, proč si s bráchou nemůže hned hrát nebo proč je máma pořád tak unavená.
Co se mně jako rodiči na knize ovšem nejvíce líbí? Asi to, že v ní nejsou žádná strašidla, která by narušila klidné spaní dětí a to, že kniha není jenom o pouhém povídání příběhu, ale dává prostor si s dítětem víc povídat.
Na spodní stránce jsou vždy tři obrázky, které vysvětlují, co se právě stalo, a dítě se vlastními slovy pokouší převyprávět děj knihy. Mojí Idě se ale nejvíce líbil oddíl Povídej si s rodiči, který vybízí k tomu, abyste se s dcerou nebo synem ve vzpomínkách vydali do doby, kdy bylo dítko úplně malé, nebo dokonce ještě u maminky v bříšku. Jak vypadalo? Mělo vlasy? Kolik vážilo? Taky dělalo u jídla nepořádek? O tom všem si společně můžete povídat.
A jak knihu zhodnotila moje Ida? Nejlepší prý bylo, jak miminko počůralo tatínka.
Autorkou recenze i fotografií je Kristýna Davidová. Děkujeme!
Napsat komentář